[:hu]Megmentheti a zene a nehéz körülmények közt élő gyerekeket?[:en]Can Music Save Children from Difficult Backgrounds?[:]

[:hu]A Máltai Szeretetszolgálat és a Symphonia Alapítvány Szimfónia programjának alapja a ’70-es évekig vezethető vissza. José Antonio Abreu zongorista, karmester és közgazdász indította el az El Sistema nevű örömzenélésre épülő szociális programot, amivel több ezer gyerek életét formálta át Venezuelában.

„Aki egyszer hangszert vesz a kezébe, soha nem fog fegyvert fogni” – a program mottója egy sűrített mondatban foglalja össze Abreu céljait és a jövőbeli kilátásokat. Forradalmi módszere egy elsősorban szociális program, ahol a zene eszközével segítik a hátrányos helyzetű gyerekeket.

Fotó: Szabó Barnabás

Domokos Veronikával, a Szimfónia program szakmai vezetőjével a kezdetekről, az eredményekről és az elért hatásról beszélgettünk.

Hogy lehet magyar viszonyokra alkalmazni a venezuelai programot?

Magyarországon nagyon erős hagyománya van a kóruséneklésnek és a zeneiskolai hangszeres oktatásnak. A Kodály módszer világszerte híres. Ez már eleve rejt magában különbségeket. Venezuelában a program a nyomornegyedekben, favellákban csellengő gyerekekkel indult el. Mi is nagyon hasonlóan definiáltuk a célcsoportunkat. A telepeken lakó és a nehéz körülmények közt élő gyerekeket céloztuk meg.

Mi az El Sistema módszer kiindulópontja?

Az alapötlet nagyon egyszerű: a zene segítségével közösséget alkotni a gyerekekkel, értéket teremteni, perspektívát mutatni nekik. A részletek, hogy iskolákban vagy közösségi terekben vagyunk, heti egyszer vagy naponta több órát tudunk velük foglalkozni, országonként más és más.

Miben különbözik az El Sistema más, zenei eszközöket használó szociális programoktól?

A programnak rengeteg változata van világszerte, de a csoportos zeneoktatás mindenképp közös vonás. A hátrányos helyzetű gyerekeket szólítja meg: ez mást jelent Svájcban, az Egyesült Államokban, Venezuelában és mást jelent nálunk. Mi elsősorban a hátrányos helyzetű roma gyerekekre fókuszálunk. Emellett pedig a filozófia köti össze a különböző országok programjait.

Fotó: Szabó Barnabás

Milyen területeket fed le a program?

A Szimfónia program egy szociális program, ami a zene nyelvét és eszközrendszerét használja. A magyarországi adaptációban a szociális láb még erőteljesebben megjelenik, amiben a Máltai Szeretetszolgálatnak nagy szerepe van. A modellprogramjainkra és az intézményeinkben folyó munkára is érvényes a közös cél, hogy a szegénységben élőkön segítsünk.

Hova vezethető vissza a Szimfónia program indulása Magyarországon?

Az ötletet a Symphonia Alapítvány hozta be, az ő kezdeményezésük találkozott a Szeretetszolgálat törekvéseivel. Az első kísérlet önerőből jött létre Monoron, 2013 nyarán. A Máltai Szeretetszolgálatnak az ottani Tabán cigánytelepen egy 11 éve működő komplex programja van, amelynek keretében önkéntes tanárok segítségével kezdtünk el foglalkozni a gyerekekkel. Nagyon gyorsan jöttek az eredmények. Sok pozitív visszajelzést kaptunk ősszel az iskoláktól, hogy látják a változást a gyerekeken.

Mi volt a következő lépés?

A monori próbálkozásokkal párhuzamosan a Symphonia Alapítvánnyal együtt dolgoztunk azon, hogy uniós forrásokat találjunk, amelyek lehetőséget biztosítsanak arra, hogy kiterjesszük a programot. 2014 nyarán kaptuk kézhez a pozitív pályázati eredményt, és tavaly szeptemberben 15 általános iskolában kezdtük meg a munkát. A pályázat kiírása szerint iskolánként tíz gyereket kellett volna bevonnunk a programba, év végére azonban már 650 gyerekkel dolgoztunk országszerte.

Fotó: Szabó Barnabás

Hogy képzeljünk el egy foglalkozást?

Egy iskolában egyfajta hangszercsoportot tanítunk. Az alapelv a szimfonikus zenekar felépítése fúvós, vonós, ütős hangszerekből. Az iskolák egy részében vonós, máshol fúvós hangszereket oktatunk. Ez attól függően is változik, hogy milyen tanárt találtunk, aki személyiségében és felkészültségében is megfelelő. A foglalkozásokon túl iskolák közti találkozókat is szervezünk. Először az azonos hangszeren játszó gyerekek találkozhattak, utána a fúvósok és a vonósok is összeültek. Év végére pedig kis, helyi szimfonikus zenekarok jöttek létre. Tartottunk kisebb-nagyobb fellépéseket, szeptember végén pedig a gyerekek Budapesten adtak nagyszabású koncertet, a Nemzeti Minimum egész napos rendezvényén.

Fotó: Laufer László

A program neve is a szimfonikus zenekari felépítésre utal. Miért tarjátok ezt a formát fontosnak?

A szimfonikus zenekar valahol a társadalom leképeződése. Vannak az első hegedűsök, akik a dallamot játsszák, és van a cintányéros, akinek az egész darabban csak a végén kell egyet ütnie, de annak jó időben, a megfelelő hangerővel kell megszólalnia. Ha valaki részese lehet egy ilyen csoportnak, akkor az egyben azt is jelenti, hogy ugyanúgy a társadalom hasznos tagja.

Mivel mérhető az eredmény egy szociális programnál?

A Szimfónia program fő célja a korai iskolaelhagyás csökkentése és a hátrányos helyzetű gyerekek iskolai előmenetelének segítése. A program során nemcsak a gyerekekkel, hanem a szüleikkel, illetve a gyermekeket és családjaikat körülvevő szociális, gyermekjóléti intézményrendszerrel is igyekszünk intenzív kapcsolatot létesíteni. Az ilyen típusú humán fejlesztéseknek mérhető eredménye és haszna kizárólag hosszú távon van. Ezért úgy nem érdemes belekezdeni, hogy odamegyünk és egy év múlva kivonulunk. Ebben az esetben több kárt okozunk, mint hasznot.

Melyek azok az eredmények, amelyeknek már most láthatóak?

A zeneoktatás jótékonyan hat több területre. A zene gyorsan és látványosan fejleszti a tanuláshoz szükséges készségeket, a koncentrációt, a kitartást. Itt már érezhető a változás az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Az ujjaikat is használniuk kell a hangszereknél, ami pedig segít megküzdeni a diszgráfiával és a diszkalkuliával. Emellett a zene az érzelmi területekre is hat. A saját érzelmeiket jobban meg tudják élni, mások érzelmeit pedig jobban tudják dekódolni. Ha valami vagy valaki bántja őket, nem biztos, hogy egyből dühből cselekednek: egyre hatékonyabban fel tudják dolgozni a saját sérelmeiket.

Fotó: Szabó Barnabás

Az elmúlt egy év alatt találkoztatok kiemelkedő tehetségekkel?

A legfontosabb, hogy a módszerünkben a csoportos zeneoktatásra helyezzük a hangsúlyt. Nem egyéni órák vannak, ami után a gyerek hazamegy, és otthon gyakorol, következő órán pedig bemutatja hova jutott. Mi egyből közösségben gondolkozunk, amivel további készségeket, például az együttműködést tudjuk fejleszteni. Nagyon hamar tapasztaltuk, hogy a nagyobb gyerekek segítettek a kisebbeknek, az ügyesebb tanította a kevésbé ügyeset.

Hogy élik meg a gyerekek a programot?

Ezek a gyerekek általában azért sikertelenek az iskolában, mert senki nem hiszi el róluk, hogy képesek lennének a feladatok megoldására. A szociális problémáikat az iskola teljesítménybeli problémákra fordítja le. A programunkban nagyon fontos, hogy sikerélményekben részesüljenek, amivel az önbizalmukat növeljük és motiváljuk őket.

Miért alkalmas a zene a hátrányos helyzetű gyerekek megsegítésére?

A zene nagyon komplex módon hat az emberre. Az egyik ember ezt a műfajt szereti, a másik azt, az egyik ezen hatódik meg, a másik arra pörög fel, de valamilyen viszonya mindenkinek van a zenéhez. Emellett pedig a zene egy univerzális nyelv, ami a lélekre van erőteljes hatással. Ha szomorú zenét hallunk, akkor mindenki egy kicsit szomorú lesz, ha vidám zenét hallunk, akkor mindenki egy kicsit vidám lesz – mindegy, hogy milyen körülmények közé született.

Szakszon Réka / ROOSTERGNN

[:en]The Hungarian Szimfónia (Symphonia) Program can trace its history back to Venezuela in the 1970s. José Antonio Abreu pianist, conductor and educator is the charismatic founder of a youth orchestra system, called El Sistema that transformed thousands of kids’ lives in Venezuela.

“Give children a musical instrument and they will never carry a gun” – the motto of the program summarizes Abreu’s ideas and the future prospects as well. His revolutionary method is a primarily social program, where music is the tool to give a chance to the less fortunate children.

Photo: Barnabás Szabó

With Veronika Domokos, the lead expert of Szimfónia Program we talked about the origins, the results and the effects of the method.

How could you adapt the Venezuelan program to the Hungarian circumstances?

In Venezuela, the program started in order to rescue children and young people living in extremely impoverished circumstances. We also define our target group similarly to this: we are working with children coming from difficult backgrounds.

What was the starting point of the method?

The basic idea is really simple: the aim is to form a community of children with the help of music. We also want to share values and show a different perspective to them. Whether we are organising the activities in the school or in common spaces and how many hours we can spend with them are changing from country to country.

Why is El Sistema different from all the other social programs which are using music as a tool?

El Sistema has several different branches worldwide, but the music education in groups is a unifying feature. Moreover, we are using the method to help children coming from difficult backgrounds – even if it means something different in Switzerland, in the USA or in Venezuela. We mostly focus on disadvantaged Romani children, living in different regions of Hungary.

Photo: Barnabás Szabó

What kind of territories does the program cover?

The Symphonia Program is a social program, which uses the language and equipments of music. In the Hungarian adaptation the social features are even stronger, as the program developed within the frames of the Hungarian Charity Service of the Order or Malta. Helping the poor is a common aim in all of our model programs and institutional services.

How did the program start in Hungary?

The basic idea came from the Symphonia Foundation: their initiative met the ideas of the Charity Service. In the frames of an ongoing complex program at a Romani settlement in the city of Monor, we started the musical education with children during the summer of 2013. The good results arrived extremely quickly. In the autumn teachers could already notice the positive changes on children.

What was your next step after the promising feedback?

With the help of a European Union tender, the experimental program could go on in cooperation with the Symphonia Foundation. We started working with 15 primary schools from September. Based on the project description we should have engaged ten children from each school, so all together 150 students. Still, at the end of the year, we had 650 children participating all around the country.

Photo: Barnabás Szabó

How can we imagine the educational activity itself?

We teach different types of instruments in the schools. The basic idea is to create a symphonic orchestra from stringed, wind and percussion instruments. Our main focus lies in group education. We are building communities, and with the help of this approach, more skills could be developed, such as cooperation. Outside the activities we are organising meetings between schools as well. Until the end of the year small, local symphonic orchestras were set up. They had the opportunity to perform on stage, and at the end of September they gave a concert at Budapest.

Photo: László Laufer

The symphonic orchestra is also in the name of the program. Why is this structure important?

The symphonic orchestra holds a mirror to the society. We have a lead violinist, who is important in playing the melody, but there is also the cymbalist, who maybe has role only once or twice during the whole concert, but he has to hit his instrument on time, with a perfect volume. It means that everyone is a useful member of the society.

How can you measure the result of a social program?

The main aim of Symphonia Program is to reduce early school leaving, and help disadvantaged children in their school career. We are also trying to be in touch with the parents of the children to achieve a lasting effect. The results and the benefits of a social development program could only be measured in long term.

What are the changes that you can already notice?

Music can develop the skills necessary for school: it helps to raise the level of concentration and persistency. Here, we can already feel the difference, compared to last year. Children have to use their fingers for playing the instruments, which can help them to cope with dysgraphia and other writing problems. Moreover, music stimulates the emotional areas. If someone hurts the children nowadays, it is not obvious anymore that they react from anger, as it happened often before.

Photo: Barnabás Szabó

How did children react to the program?

These children usually fail in school because no one believes in them anymore. In our program they feel successful, so their self-esteem can grow, and they have the chance to be more motivated.

Why is music a useful tool to help children from difficult backgrounds?

Everyone has an attitude towards music, even if they like different genres. Music is a universal language, which has a strong power on our soul. If we listen to a sad music we all turn out to be sad, if we hear something happy we start to feel happy – regardless which circumstances we were born in.

Reka Szakszon / ROOSTERGNN

[:]

Comments are closed.